lifestyle

Asian Games 2018, Day 4 schedule: India look to build on solid showing

The Indian contingent at the Asian Games 2018 will look to build on the previous day as India had their most successful day of the Asian Games in terms of medals won, winning five medals overall on Day 3. The team competition in women’s gymnastics will feature Dipa Karmakar but she won’t be a part of the vault event; however. Pranati Nayak and Aruna Reddy finished above her to qualify for the finals. Shooting will see Manu Bhaker in 25m Pistol and Anjum Moudgil in 50m Rifle 3 Positions in action. N Gaayathri and Rahi Sarnobat will also aim to make the finals.The men’s hockey team will also be in action, facing Hong Kong. (FULL ASIAN GAMES 2018 COVERAGE)

India’s schedule at Asian Games 2018 on Day 4:

ARCHERY

Women’s Compound – Trisha Deb, Jyothi Surekha Vennam, Madhumita Kumari, Muskan Kirar: 8:00 AM starting

Men’s Compound – Sangrampreet Singh Bisla, Abhishek Verma, Rajat Chauhan, Aman Saini: 1:30 PM

ARTISTIC GYMNASTICS

Men’s: 1 PM

Women’s team final: 5:00 PM

BRIDGE

Men’s team qualification: Sumit Mukherjee, Debabrata Majumder, Jaggy Shivdasani, Rajeshwar Tiwari, Ajay Khare, Raju Tolani

Mixed team (Round Robin 1): Bachiraju Satyanarayana, Rajeev Khandelwal, Gopinath Manna, Himani Khandelwal, Hema Deora, Kiran Nadar

Supermixed team qualification: Finton Lewis, Marianne Karmakar, Bharati Dey, Vasanti Shah (All events starting at 9:00 AM)

FIELD HOCKEY

India vs Hong Kong: 12:30 PM

SHOOTING

Women’s: Anjum Moudgil, Gaayathri N – 50m Rifle 3 Position Qualification – 8:00 AM, Gold Medal Event – 11:30 AM

Manu Bhaker, Rahi Sarnobat – 25m Pistol Qualification – 8:00 AM and 10:00 AM; Gold Medal Event – 11:30 PM

SWIMMING

Men’s: Avinash Mani, Sajan Prakash – 100m butterfly Qualification – 8:00 AM; Gold Medal Event – 5:00 PM

Sandeep Sejwal – 100m breastroke Qualification – 8:00AM, Gold Medal Event – 5:23 PM

4x100m Freestlyle Relay – Heat 1 (India, Tajikistan, Uzbekistan) – 8:30 AM Gold Medal Event – 5:00 PM

TAEKWONDO

8:45 AM – Men’s 80 kg – Navjeet Maan (Round of 32)

TENNIS

9:00 AM – Men’s Singles Round of 16 – Ramkumar Ramanathan vs Karimov Jurabek Karimov (Uzbekistan); Men’s Singles Round of 16 – Gunneswaran Prabhakharan vs Ly Hoang Nam (Vietnam)

11:00 AM – Men’s Doubles Quarterfinals – Rohan Bopanna and Divij Sharan vs C Hseing and T Yang (Chinese Taipei)

9:00 AM Women’s Singles Quarterfinals – Ankita Raina vs Eudice Wong Chong (Hong Kong China)

9:00 AM (After) Women’s Doubles Round of 16 – Ankita Raina and Prarthana Thombare vs G Ainitdinova and A Danilina (Kazakhstan)

VOLLEYBALL

Men’s – India vs Qatar – 6:00 PM

WRESTLING

Men’s Greco Roman: 77 kg – Gurpreet Singh vs Natal Apichai (Thailand) – 12:00 PM

87 kg – Harpreet Singh vs Park Hea-geun (South Korea) 12:00 PM

97 kg – Hardeep 11:48 AM

130 kg – Naveen vs Meng Lz (China) 1:06 PM

WUSHU

Women’s Sanda (Semi-finals) – Naorem Roshibina Devi vs Cai Yingying (China) – 8:00 AM

Men’s Sanda (Semifinals) – 8:00 AM.

First Published: Aug 21, 2018 22:14 IST

Source: Read Full Article